Aktualności
Metabolit mikrobiomu zapobiega rozwojowi astmy

Dane epidemiologiczne wskazują na związek między antybiotykoterapią stosowaną w dzieciństwie a rozwojem alergii i astmy w późniejszym okresie życia - jednak molekularne mechanizmy leżące u podstaw tego zjawiska pozostają niewyjaśnione.

 

Najnowsze badania naukowców z Pracowni Badań Mikrobiomu w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie oraz Pracowni Immunologii Układu Oddechowego na Uniwersytecie Monasha wskazują, że zjawisko to jest warunkowane zmianami funkcji mikrobiomu. Wykorzystując mysi model astmy, badacze wykazali występowanie określonego przedziału czasowego, podczas którego antybiotykoterapia powoduje nieodwracalne zmiany metabolizmu tryptofanu przez mikrobiom. Konsekwencją tego jest utrata zdolności syntezy kwasu indol-3-propionowego oraz trwałe zaburzenia funkcji komórek nabłonkowych płuc. Co ważne, suplementacja diety myszy kwasem indol-3-propionowym w czasie trwania antybiotykoterapii zapobiegła zaburzeniom funkcji komórek nabłonkowych płuc oraz rozwojowi astmy w późniejszym okresie życia.

Dane te mogą stanowić pierwszy krok do wdrożenia leczenia wspomagającego w połączeniu z antybiotykoterapią w celu zapobiegania rozwojowi alergii i astmy.

Link do pracy opublikowanej w „Immunity” (Cell Press)

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1074761324003169?dgcid=coauthor

Data publikacji
19 września 2024