Opis:
W ostatnich latach dokonała się zmiana myślenia o roli móżdżku w regulacji zachowania człowieka. Tradycyjnie przypisywano mu głównie funkcje regulujące motoryczne aspekty zachowania, natomiast obecnie istnieje wiele przesłanek wskazujących na rolę móżdżku w regulacji procesów poznawczych i emocjonalnych. Badania wskazują, że móżdżek jest zaangażowany m.in. w funkcje wykonawcze, pamięć roboczą oraz funkcje językowe. Nie jest jednak jasne, jakie aspekty tych funkcji są regulowane przez móżdżek, oraz jak przebiega interakcja pomiędzy przetwarzaniem informacji w móżdżku i innych strukturach mózgowia.
Cel:
Celem badań jest określenie roli móżdżku w regulacji funkcji wykonawczych człowieka. Cel ten będzie realizowany w oparciu o badania neuroobrazowania metodą strukturalnego oraz funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (DTI; ang. Diffusion Tensor Imaging oraz fMRI). Do analiz funkcjonalnych interakcji móżdżku z innymi strukturami mózgowia będzie użyta metoda DCM (ang. Dynamic Causal Modelling). Badania będą przeprowadzane zarówno na zdrowych ochotnikach, jak i pacjentach ze zdiagnozowanym selektywnym uszkodzeniem móżdżku.
Wymagania:
Niezbędne – ukończone studia wyższe z psychologii, medycyny lub biologii – dobra znajomość statystyki – biegła znajomość j. angielskiego w mowie i piśmie Pożądane – doświadczenie w pracy z pacjentami neurologicznymi – doświadczenie w projektowaniu i przeprowadzaniu badań z zastosowaniem metody fMRI – udokumentowana umiejętność pisania prac naukowych (współautorstwo pracy opublikowanej lub złożonej do druku)