Opis:
Projekt dotyczy empirycznej weryfikacji opracowanej przez nas nowatorskiej metody terapii afazji. Terapia ta koncentruje się na treningu w percepcji czasu, która stanowi podstawowy proces kształtujący wiele aspektów zachowania człowieka, w tym również funkcje językowe. Zgodnie z wieloma danymi, zaburzenia percepcji czasu leżą u podłoża deficytów rozumienia mowy słyszanej. Nasze pilotażowe badania wykazały, że zastosowanie specyficznego treningu w percepcji czasu owocuje transferem poprawy na niećwiczone podczas treningu funkcje językowe.
Cel:
Ze względu na przełomowe znaczenie tego wyniku dla terapii zaburzeń mowy, celem niniejszej pracy doktorskiej jest weryfikacja uzyskanego wyniku na większej grupie chorych, ponadto poznanie neuronalnego podłoża zmian neuroplastycznych, powstających w mózgu pacjenta w wyniku takiego treningu. Badania prowadzone będą na pacjentach z afazją powstałą w wyniku udaru mózgu. W realizacji projektu zostaną zastosowane interdyscyplinarne badania w zakresie: technik behawioralnych, elektrofizjologicznych oraz fMRI. Techniki te zostały zweryfikowane empirycznie w ramach badań już wykonanych lub aktualnie wykonywanych w naszej Pracowni we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Magdeburgu i Monachium.
Wymagania:
Dyplom psychologa (uzyskany do 1 października 2010), podstawowa wiedza z zakresu neuropsychologii, afazjologii, neurologopedii i neurologii, wysoka średnia ocen ze studiów, dobra znajomość języka angielskiego, umiejętność pracy w grupie, zamiłowanie do pracy z pacjentem.