Opis:
W przetwarzaniu informacji zmysłowej u ssaków zaangażowane są układy wzajemnie połączonych neuronów jąder czuciowych wzgórza i neuronów korowo-wzgórzowych. Pojedynczy bodziec zmysłowy aktywuje równocześnie kilka takich pętli, różniących się anatomicznie i funkcjonalnie. Wygodną metodą ich badania są rejestracje lokalnych potencjałów polowych generowanych przez niezbyt odległe populacje komórek. Otrzymanie pełnego opisu pobudzenia wzgórza i interpretacja wzgórzowych potencjałów polowych jest dużym wyzwaniem, gdyż komórki stanowiące źródła rejestrowanych potencjałów są nieuporządkowane. Dlatego identyfikacja różnych składowych tych potencjałów w oparciu o standardowe metody analityczne jest bardzo trudna. Żeby uporać się z tymi trudnościami niezbędny jest realistyczny model badanej pętli, który pozwoli na generację potencjałów polowych.
Cel:
Celem tego projektu jest budowa modelu pozwalającego na symulację potencjałów polowych w pętli wzgórzowo-korowo-wzgórzowej generowanych podczas przetwarzania informacji czuciowej z wąsów rosnących na pyszczku szczura. Otrzymany model będzie służył do testowania metod analizy danych doświadczalnych oraz weryfikacji hipotez stawianych w naszej pracowni od kilkunastu lat na podstawie analizy lokalnych potencjałów polowych.
Wymagania:
Kandydat powinien znać elementy matematyki współczesnej (analiza matematyczna w tym równania różniczkowe zwyczajne i algebra liniowa) i umieć programować w dowolnym języku programowania. Wymagana znajomość języka angielskiego, przynajmniej w stopniu pozwalającym na czytanie literatury fachowej. Znajomość elektrodynamiki i języków programowania Neuron, Matlab, Python lub Java będzie dodatkowym atutem.