Opis:
Mitoza, proces, podczas którego identyczne kopie materiału genetycznego przekazywane są do komórek powstałych po podziale, dokonuje się z pomocą skomplikowanej maszynerii białkowej zwanej wrzecionem podziałowym. Przebieg mitozy zależy w sposób krytyczny od współdziałania wielu, związanych z mikrotubulami, białek motorycznych. Wśród tych są kinezyny z grupy 5 (Eg5) oraz kinezyn z grupy 14, np. Ncd. Uważa się, że te motory działając antagonistycznie decydują o kształcie i odległości między biegunami wrzeciona. Pracownia Białek Motorycznych, od ponad 10 lat zajmuje się funkcją mitotycznej kinezyny Ncd i jej rolą w procesie podziału komórki. Pokazaliśmy, że pełnej długości Ncd przesuwa mikrotubule położone antyrównolegle, natomiast sieciuje te, położone równolegle. Funkcje te motor ten wykonuje w części równikowej komórki, gdzie nakładają się końce plus mikrotubul. Jednakże Ncd jest białkiem przemieszczającym się w stronę końca minus mikrotubuli i jego obecność w pobliżu końca plus wymaga współdziałania innego białka, którym prawdopodobnie jest EB1 (End Binding Protein 1). EB1 należy do grupy białek które “śledzą”, rosnący koniec plus mikrotubuli. Białka te są niezbędne do zachowania dynamiki i organizacji cytoszkieletu mikrotubulowego.
Cel:
Celem pracy doktorskiej będzie przeprowadzenie badań prowadzących do opisu mechanizmu transportu Ncd przez EB1 i zbadanie roli tego transportu w organizacji wrzeciona podziałowego. Badania te, będą prowadzone kompleksowo w trzech obszarach, które obejmują: 1) badania biochemiczne i fizykochemiczne obejmujące charakteryzację oddziaływań EB1 z Ncd 2) rekonstytucję in vitro systemu transportu Ncd przez EB1 z użyciem mikroskopu TIRF oraz 3) analizy in vivo.
Wymagania:
Wymagane jest doskonałe przygotowanie w dziedzinie biochemii i biologii molekularnej oraz dobre zdolności manualne. Szczególnie zachęcamy kandydatów, którzy mają doświadczenie z mikroskopem fluorescencyjnym. Wymagana jest także dobra znajomość języka angielskiego.