Regulamin Studiów Doktoranckich Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN Warszawie

I. PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

1.Studia doktoranckie w zakresie wybranych działów biologii prowadzi Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie zwany dalej Instytutem.
2.Studia doktoranckie tworzy Dyrektor Instytutu.
3.Studia prowadzone są jako studia dzienne (stacjonarne).
4.Nadzór nad przebiegiem studiów sprawuje Rada Naukowa Instytutu.
5.Rada Naukowa powołuje Komisję Rekrutacyjną.
6.Studiami doktoranckimi kieruje Kierownik Studiów Doktoranckich, powołany przez Dyrektora Instytutu, po zaopiniowaniu przez Radę Naukową.
7.Program i regulamin Studiów Doktoranckich uchwalony przez Radę Naukową zatwierdza Dyrektor Instytutu.
8.Studia doktoranckie trwają 4 lata.
9.Wyniki badań naukowych prowadzonych przez uczestnika studiów stanowić będą własność placówki.

II. USTALENIA SZCZEGÓŁOWE

§ 2

1.Warunki i tryb rekrutacji oraz zasady powołania Komisji Rekrutacyjnej uchwala Rada Naukowa Instytutu.
2.Przebieg procesu naboru doktorantów przedstawia załącznik 1 niniejszego regulaminu.
3.Do Studiów Doktoranckich może być dopuszczona osoba, która:
a/ odpowiada warunkom określonym w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie studiów doktoranckich prowadzonych przez placówki naukowe /Dz.U. Nr 1 poz. 2 z 13 stycznia 2007 r./, w paragrafie 3 ust.1 pkt.1, a więc posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera, lekarza lub inny równorzędny,
b/ uzyskała zgodę przyszłego opiekuna naukowego na podjęcie opieki naukowej nad jej pracą,
c/ przedstawiła wstępny projekt badawczy uzgodniony z przyszłym opiekunem naukowym
d/ odbyła rozmowę/egzamin kwalifikacyjny przed Komisją Rekrutacyjną.
e/ do studiów mogą być także dopuszczeni kandydaci oddelegowani przez inne instytucje lub stypendyści krajowi i zagraniczni finansowani ze środków obcych. Osoby te podlegają uproszczonej procedurze rekrutacyjnej, którą każdorazowo określi Komisja Rekrutacyjna.
4.O przyjęciu na studia doktoranckie decyduje Dyrektor Instytutu na wniosek Kierownika Studiów Doktoranckich, na podstawie wyników postępowania rekrutacyjnego.

§ 3

1.Dyrektor Instytutu przedłuża czteroletni okres odbywania studiów doktoranckich o okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego określonego w odrębnych przepisach.
2.W uzasadnionych przypadkach Dyrektor Instytutu może przedłużyć nie więcej niż o jeden rok okres odbywania studiów doktoranckich w przypadku:
a) czasowej niezdolności do odbywania tych studiów spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza okres zasiłkowy,
b) sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny,
c) sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 4. roku życia lub dzieckiem o orzeczonej niepełnosprawności,
d) prowadzenia długotrwałych badań naukowych

§ 4

1. Stypendium doktoranckie przyznaje Dyrektor Instytutu na wniosek Kierownika Studiów Doktoranckich na okres 12 miesięcy.
2. Stypendium doktoranckie na pierwszym roku studiów doktoranckich może być przyznane uczestnikowi studiów doktoranckich, który został zakwalifikowany w postępowaniu rekrutacyjnym.
3. Stypendium doktoranckie na drugim i kolejnych latach studiów doktoranckich może być przyznane uczestnikowi studiów doktoranckich, który w roku poprzedzającym przyznanie stypendium doktoranckiego wykazał się postępami w pracy naukowej i złożył sprawozdanie na forum macierzystego Zakładu.
4. W przypadku przedłużenia okresu odbywania studiów doktoranckich Dyrektor Instytutu może przyznać stypendium doktoranckie na ten okres.

§ 5.

W przypadku skreślenia uczestnika studiów doktoranckich z listy uczestników tych studiów zaprzestaje się wypłaty stypendium doktoranckiego z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym decyzja o skreśleniu stała się ostateczna.

§6

1. Uczestnikowi studiów doktoranckich otrzymującemu stypendium doktoranckie, który ukończy studia (obrona pracy doktorskiej) w terminie krótszym niż określony w akcie o utworzeniu tych studiów oraz uzyskał wyróżniającą ocenę rozprawy doktorskiej może zostać wypłacona nagroda w wysokości nie wyższej niż wynikająca z iloczynu kwoty otrzymywanego miesięcznego stypendium oraz liczby miesięcy, o które został skrócony okres studiów doktoranckich, nie większej jednak niż 6 miesięcy.
2. Decyzję w sprawie wypłaty nagrody, o której mowa w ust. 1, podejmuje Dyrektor na wniosek Kierownika Studiów Doktoranckich.

§7

1.Do podstawowych obowiązków uczestnika studiów należy realizacja programu studiów doktoranckich, a w szczególności:
a/ systematyczna praca naukowa pod kierunkiem opiekuna naukowego zmierzająca do opracowania rozprawy doktorskiej,
b/ uczestniczenie w zajęciach objętych programem studiów, w tym wysłuchanie i zdanie egzaminów z minimum czterech wykładów semestralnych ustalonych przez Kierownika Studiów w porozumieniu z opiekunem naukowym,
c/ udział w zebraniach naukowych wskazanych przez opiekuna naukowego,
d/ udział w zajęciach koordynowanych przez Kierownika Studiów oraz udział w seminariach zakładowych i seminariach instytutowych,
e/ przedstawienie corocznych sprawozdań w postaci zwięzłego omówienia wyników prowadzonych przez niego badań naukowych.
2.Otwarcie przewodu doktorskiego dla uczestnika studiów powinno nastąpić nie później niż w ciągu 3 roku trwania studiów.

§ 8

1.Kierownik Studiów:
a/ organizuje cykle wykładów, których zakres zatwierdza Rada Naukowa,
b/ współorganizuje egzaminy objęte programem studiów,
c/ utrzymuje bezpośredni kontakt z uczestnikami studiów oraz ich opiekunami naukowymi w sprawach dotyczących realizacji programu studiów.
d/ monitoruje postępy naukowe doktorantów
e/ konsultuje się z Radą Samorządu Doktorantów

2.Opiekun Naukowy:
a/ kieruje pracą doktoranta,
b/ udziela pomocy uczestnikowi studiów w jego pracy naukowej,
c/ dokonuje, w każdym semestrze oceny postępów w pracy naukowej uczestnika studiów doktoranckich, a po zakończeniu każdego roku tych studiów przedstawia ją pisemnie Prezydium Rady Naukowej Instytutu,
d/ na prośbę Kierownika Studiów zobowiązany jest do czynnego udziału, w charakterze wykładowcy w cyklach wykładów organizowanych przez studia doktoranckie.

§ 9

1.Uczestników studiów doktoranckich obowiązują przepisy i zarządzenia Dyrekcji Instytutu dotyczące pracowników Instytutu z wyjątkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 grudnia 2006 r.
2.Uczestnicy stacjonarnych studiów doktoranckich otrzymują stypendium w wysokości określonej przez Dyrektora Instytutu
3.Uczestnicy studiów doktoranckich mają prawo d

a/przerwy w zajęciach w wymiarze 8 tygodni w ciągu roku, zgodnie z ustaleniami określonymi w programie studiów,
b/świadczeń w publicznych zakładach opieki zdrowotnej na zasadach ustalonych dla pracowników Instytutu,
c/niepracujący małżonkowie oraz dzieci uczestników studiów mogąkorzystać ze świadczeń publicznych zakładów opieki zdrowotnej na zasadach ustalonych dla członków rodzin pracowników.

§ 10

1.Z wnioskiem o przedłużenie studiów zgodnie z ustaleniami określonymi w § 3 pkt. 2 występuje do Dyrektora Instytutu zainteresowany doktorant na podstawie podania zaopiniowanego przez Opiekuna Naukowego i Kierownika Studium.
2.a/ Uczestnik studiów nie wykazujący w toku studiów właściwego do nich przygotowania lub uzdolnień, nie czyniący wymaganych postępów w pracy naukowej lub nie wypełniający obowiązków wynikających z programu studiów i regulaminu organizacyjnego, może być na wniosek opiekuna naukowego skreślony z listy uczestników studiów.
b/ O skreśleniu uczestnika orzeka Dyrektor Instytutu, po zapoznaniu się z opinią Opiekuna Naukowego i Kierownika Studiów oraz przedstawiciela Rady Samorządu Doktorantów.
c/. Od powyższej decyzji doktorant może w ciągu 14 dni odwołać się do Prezydium Rady Naukowej Instytutu.
d/. Ostateczną decyzję o skreśleniu z listy uczestników Studium Doktoranckiego podejmuje Dyrektor Instytutu po uwzględnieniu opinii Prezydium Rady Naukowej.

h5. III. POSTANOWIENIAKOŃCOWE

§ 11

1.W sprawach nie objętych ustaleniami niniejszego regulaminu mają zastosowanie podane na wstępie przepisy rozporządzenia Ministra rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 grudnia 2006 r.
2.Postanowienia regulaminu wchodzą w życie z dniem podpisania.

Warszawa, 26 października 2007 r.

Prof. dr hab. Leszek Kaczmarek
Prof. dr hab. Jerzy Duszyński

Przewodniczący Rady NaukowejDyrektor Instytutu Biologii Doświadczalnej
Instytutu Biologii Doświadczalnejim. M. Nenckiego PAN
im. M. Nenckiego PANw Warszawie
w Warszawie

Data publikacji
25 maja 2010