Zespół badaczy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w składzie: dr Karolina Stępniak, dr Magdalena Machnicka, dr hab. Jakub Mieczkowski, dr Marta Maleszewska, dr Adria-Jaume Roura, dr hab. Bartosz Wilczyński, dr hab. Bartosz Wojtaś, prof. dr hab. Bożena Kamińska-Kaczmarek otrzymał nagrodę Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN za dokonanie naukowe pt. „Rola zaburzeń epigenetycznych i wybranych ścieżek regulacji ekspresji genów w patogenezie złośliwych glejaków".
Wyniki ostatnich badań wskazują na genetyczne, epigenetyczną i komórkową różnorodność glejaków złośliwych, która jest istotnym problemem w terapii tych nowotworów. Wprowadzenie technologii sekwencjonowania całego transkryptomu i transkryptomiki pojedynczych komórek wykazało ujawniło szereg zaburzeń skutkujących odmiennym genotypem, mikrośrodowiskiem glejaka i różną odpowiedzią przeciwnowotworową.
Przedstawione do nagrody prace naukowców z Instytutu Nenckiego wykonano z wykorzystaniem nowoczesnych technologii sekwencjonowania nowej generacji (NGS) oraz najnowocześniejszych metod obliczeniowych. Wyniki zostały opublikowane w prestiżowych czasopismach międzynarodowych: Nature Communications 2021, Clinical Epigenetics 2021, Glia 2023.
Dzięki zastosowaniu nowatorskich technologii celowanego sekwencjonowania DNA i analiz transkryptomów i epigenomów, te interdyscyplinarne badania odpowiedziały na wiele pytań, na które wcześniej nie było odpowiedzi i dostarczyły niezwykle ważnych danych o patogenezie glejaków kontekście ich inwazyjności i oporności na terapię.
Nagrody i wyróżnienia wydziałowe przyznawane są za szczególnie ważne prace opublikowane w czasopismach lub wydawnictwach o zasięgu międzynarodowym.
Serdecznie gratulujemy!