Instytut Nenckiego otrzymał Danube Labs Award na projekt badawczo-rozwojowy zespołu dr. Sumary – Pracownia Chorób Metabolicznych (Centrum DIOSCURI). Projekt będzie finansowany w ciągu 10 miesięcy, w celu oceny możliwości dalszego rozwoju leku na podstawie wyników badań naukowych oraz badań toksykologicznych. Danube Labs wspiera Instytut Nenckiego kompetencjami w zakresie rozwoju leku i rozwoju biznesowego potencjalnego produktu. Po osiągnięciu wszystkich uzgodnionych kamieni milowych, na koniec okresu tzw. preinkubacji, Danube Labs skomercjalizuje projekt poprzez spółkę spin-out lub wylicencjonowanie własności intelektualnej od Instytutu.
Danube Labs Award skutecznie wypełnia tzw. "dolinę śmierci" wczesnych etapów odkrywania i rozwoju leków – trudny okres, kiedy projekt rozwojowy startuje, ale nie ma stabilnego finansowania. Inicjatywa pozwala również na uzupełnienie wiedzy eksperckiej w zespole projektowym, niezbędnej do skutecznego wdrożenia wyników badań podstawowych do rozwiązania terapeutycznego i osiągnięcia kamienia milowego – pierwszego podania w badaniach klinicznych (tzw."first-in-human"). Nagroda pozwala również na weryfikację powtarzalności wstępnych wyników przez stronę trzecią, co znacząco ogranicza ryzyko, w tym biznesowe, na dalszych etapach rozwoju projektu.
Zespoły naukowe Instytutu Nenckiego łączą biologię, chemię, metody obliczeniowe, obrazowanie i twórczo podchodzą do rozwiązywania złożonych problemów badawczych pozwalających zrozumieć naturę procesów biologicznych. Główne zainteresowanie Instytutu skupia się na badaniach, które mogą mieć bezpośrednie przełożenie na opiekę zdrowotną i poprawę jakości życia, w tym na nowe terapie i metody diagnostyczne w nowotworach, cukrzycy, chorobach neurodegeneracyjnych, zaburzeniach neurologicznych i innych chorobach cywilizacyjnych. Aby przyspieszyć praktyczne zastosowanie fundamentalnych odkryć, Instytut Nenckiego oferuje program mentoringowy SPARK Poland - inicjatywę wspierającą projekty translacyjne, poprzez kojarzenie naukowców ze specjalistami posiadającymi kompetencje w obszarze rozwoju produktów biomedycznych.
Danube Labs to wspólna inicjatywa CEBINA GmbH (Central European Biotech Incubator and Accelerator), Evotec SE (spółka zajmująca się odkrywaniem i rozwojem leków) oraz CEBINA Bridge Capital (fundusz inwestycyjny AIFMD), która została uruchomiona w celu przyspieszenia wdrażania badań podstawowych (na etapie dowodu koncepcji in vitro/in vivo) w projektach rozwojowych, mających na celu stworzenie leków, poprzez preinkubację, a następnie założenie nowych firm biotechnologicznych. Przez cały okres preinkubacji partnerzy w Danube Labs wspierają projekty w zakresie rozwoju leków, wykorzystując ekspertyzę CEBINA połączoną z praktycznymi działaniami, jak również multimodalną platformę Evotec. Działania Danube Labs są wspierane przez CEBINA Bridge Capital Limited, prywatny fundusz inwestycyjny założony na Gibraltarze.