Autyzm jest poważnym zaburzeniem neurorozwojowym charakteryzującym się trzema zasadniczymi grupami objawów: zaburzeniami interakcji społecznych, trudnościami w komunikacji oraz zachowaniami stereotypowymi. Wykazano, że mutacje kilku z genów kodujących białka tworzące kompleksy synaptyczne, które występują u pacjentów autystycznych, prowadzą do poważnych zmian morfologicznych i funkcjonalnych synapsy. Stworzono kilka mysich modeli autyzmu, które charakteryzują się zmianami w funkcjonowaniu synapsy oraz zaburzeniami zachowań społecznych.
Celem projektu jest wystandaryzowanie testów behawioralnych pozwalających na ocenę zaburzeń zachowania związanych z autyzmem w zautomatyzowanym systemie IntelliCage oraz zbadanie, czy lokalne przywrócenie ekspresji brakującego genu pozwala na odwrócenie patologicznych zmian spowodowanych zaburzonym funkcjonowaniem synaps podczas rozwoju osobniczego u szczepu myszy z delecją genu neuroliginy 4 lub SHANK-1. Projekt ten będzie realizowany we współpracy z grupą prof. Hansa-Petera Lippa w Instytucie Anatomii Uniwersytetu w Zurychu.
Od kandydata oczekujemy:
- stopnia doktora w dziedzinie biologii lub psychologii,
- silnej motywacji, kreatywności w rozwiązywaniu problemów,
- samodzielności,
- dobrej znajomości języka angielskiego,
- doświadczenia w dziedzinie badania zachowania zwierząt, operacji stereotaktycznych lub/i pracy z mikroskopem konfokalnym mile widziane
Przewidywany czas zatrudnienia wynosi 2 lata (z możliwościa przedłużenia pod warunkiem satysfakcjonujących wyników). Integralną częścią zatrudnienia będą wizyty badawcze na Uniwersytecie w Zurychu.
Kontakt
Oferty należy składać e-mailem na adres: e. knapska@nencki.gov.pl w terminie do dnia 31.10.2011 r.
O terminie i miejscu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej wybrani kandydaci zostaną powiadomieni indywidualnie drogą telefoniczną.