Pracownicy naukowi
Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN poszukuje kandydatów na stanowisko: Postdoctoral Researcher w Pracowni Biofizyki Komórki

Liczba stanowisk: 1
Miejsce wykonywania pracy: Pracownia Biofizyki Komórki
Profil zawodowy badacza (R1-R4): R2/R3
Dziedzina nauki: nauki ścisłe i przyrodnicze
Typ i rodzaj konkursu: NCN Sonata BIS

Wymagania:

  • wykształcenie: stopień doktora w zakresie chemii, biologii, biotechnologii, neurobiologii lub pokrewne,
  • doświadczenie zawodowe: doświadczenie w prowadzeniu badań eksperymentalnych w laboratorium udokumentowane publikacjami naukowymi,
  • umiejętności: poszukujemy kreatywnej osoby posiadającej doświadczenie w planowaniu, prowadzeniu i wykonywaniu badań w laboratorium metodami biologii komórki/proteomiki. Umiejętność prowadzenia badań behawioralnych lub znajomość spektrometrii mas to dodatkowe atuty,
  • kompetencje (w tym „pożądane”): samodzielne planowanie, wykonywanie eksperymentów i analiza danych, dokładność i systematyczność, świetna komunikacja werbalna,
  • stopień naukowy doktora uzyskany nie wcześniej niż 7 lat temu. Okres 7 lat może zostać przedłużony o czas określony w regulaminie NCN,
  • dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

Opis projektu:

Jedną z podstawowych właściwości mózgu jest jego zdolność do przetwarzania i przechowywania informacji w zorganizowanych sieciach neuronów. Mózg może adaptować się w odpowiedzi na różne warunki: fizjologiczne (np.: uczenie) czy patofizjologiczne (np.: epilepsja, udar). Zrozumienie mechanizmów plastyczności połączeń synaptycznych i kodu sieci neuronowych leży w centrum zainteresowań współczesnej neurobiologii, neurofarmakologii i medycyny. Transport białek do błony wspomagany jest przez odwracalne i kowalencyjne przyłączanie do nich kwasów tłuszczowych takich jak kwas palmitynowy (proces zwany S-palmitylacją). Taka modyfikacja białka może mieć wpływ na lokalizację błonową białka, jego aktywność czy oddziaływania z innymi białkami. Uważamy, że proces ten jest kluczowy podczas uczenia, ponieważ kiedy farmakologicznie modyfikowaliśmy S-palmitylację w tkance mózgowej szczurów, długotrwałe wzmocnienie synaptyczne będące substratem procesów pamięciowych zostało istotnie osłabione. Okryliśmy również, że jeżeli szczury uczy się nawigować w przestrzeni, poziom palmitylacji białek neuronalnych zmieniał się.

W tym projekcie badamy wzajemne oddziaływania neurotransmitera dopaminy i S-palmitylacji białek synaptycznych w hipokampie- części mózgu która odgrywa ważną rolę w procesie uczenia. W zespole składającym się z ekspertów różnych dziedzin, stosujemy połączenie technik biochemicznych umożliwiających wykrywanie modyfikowanych białek synaptycznych (np.: spektrometria masowa), genetyczną manipulację poziomem aktywności enzymów odpowiadających za proces S-palmitylacji z badaniami behawioralnymi testującymi pamięć zwierząt. Wykonujemy również rzeczywiste pomiary sygnałów elektrycznych z synaps, pojedynczych komórek jak i sieci neuronowych oraz prądów przewodzonych przez białka synaptyczne aby lepiej zrozumieć działanie tych układów w stanie palmitylowanym i niepalmitylowanym.

Korzystając z różnych modeli eksperymentalnych oraz zaawansowanych, ilościowych metod pomiarowych chcemy szukać odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jaka jest rola i przebieg czasowy S-palmitylacji w plastyczności synaptycznej?
  2. Jak dopamina wpływa na S-palmitylację białek synaptycznych?
  3. Funkcje jakich białek regulowane są przez S-palmitylację w procesach uczenia się i jak kontrolowane są te procesy?

Przewidujemy, że wyniki tego projektu pozwolą lepiej zrozumieć rolę dopaminy w fizjologii mózgu i planowaniu nowych strategii leczenia niektórych chorób układu nerwowego.

Zakres zadań na stanowisku:

  • zbadanie roli S-palmitylacji białek w procesach uczenia, pamięci i plastyczności neuronalnej.

Warunki zatrudnienia:

  • umowa o pracę na okres 10 miesięcy z możliwością przedłużenia
  • czas trwania umowy: czas określony
  • data rozpoczęcia pracy: jak najszybciej
  • informacje o możliwościach rozwoju zawodowego: nasza Pracownia daje możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w nowoczesnych technikach badań układu nerwowego, z dostępem do innych pracowni Instytutu wyposażonych w nowoczesną aparaturę badawczą, jak również ekspertów różnych dziedzin nauki. Oferujemy możliwość pracy w młodym zespole, szkolenie w zakresie wykorzystania metod elektrofizjologicznych do badań aktywności komórek nerwowych i publikacje w prestiżowych czasopismach naukowych. W projekcie prowadzimy współpracę z renomowanymi ośrodkami zagranicznymi (Niemcy, USA, Japonia) i dysponujemy środkami na wymianę kadr i delegacje.
  • dodatkowe benefity: ubezpieczenie medyczne, możliwość korzystania z karty sportowej, fundusz socjalny. Instytut zlokalizowany jest na kampusie akademickim Ochota nieopodal centrum Warszawy z dostępem do zadaszonej rowerowni i parkingu dla aut.

Procedura i termin przyjmowania zgłoszeń:

Forma składania ofert: elektronicznie na adres: postdoc@nencki.edu.pl z dopiskiem „TWi kopią do t.wojtowicz@nencki.edu.pl do 12 maja 2024 r..

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt na podany adres email. Następnie prowadzone będą indywidualne rozmowy z kandydatami online.

Wymagane dokumenty:

  • CV,
  • życiorys naukowy,
  • lista publikacji,
  • list motywacyjny,
  • referencje,
  • oświadczenie kandydata, że nie będzie pobierał wynagrodzenia z innych projektów finansowanych przez Narodowego Centrum Nauki,
  • oświadczenie, że kandydat nie podejmie innej pracy w okresie zatrudnienia w projekcie.

Dane kontaktowe: t.wojtowicz@nencki.edu.pl

Link do strony internetowej Pracowni:

Prosimy o zamieszczenie w cv następującej klauzuli:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu rekrutacyjnym przez Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
z siedzibą w Warszawie przy ulicy Pasteura 3 (administrator danych), na potrzeby rekrutacji na stanowisko określone w ogłoszeniu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE w ramach realizacji obowiązku prawnego ciążącego na administratorze danych (art.6 ust.1 lit. a ) oraz ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U.2018 poz.1000).

Klauzula Informacyjna:

Administratorem danych osobowych jest Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN z siedzibą w Warszawie przy ulicy Pasteura 3.

Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych: iod@nencki.edu.pl

Dane osobowe zawarte w cv, zbierane są i będą przetwarzane wyłącznie w celu rekrutacji na stanowisko określone w ogłoszeniu, prowadzonej przez Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych,  jest dobrowolne, ale konieczne do wzięcia udziału w rekrutacji. Oświadczam, że zostałem/am, poinformowany/a, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Dane osobowe zbierane w celu realizacji procesu rekrutacji będą przetwarzane przez okres niezbędny do organizacji i zakończenia procesu rekrutacji oraz rozpatrzenia ewentualnej reklamacji, jednak nie dłużej niż na czas określony w regulaminie projektu.

Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego.

Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych dotyczących swojej osoby, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Data publikacji
30 kwietnia 2024