Pracownicy naukowi
Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN poszukuje kandydatów na stanowisko: Postdoctoral Researcher w Pracowni Neurofizjologii Umysłu

Liczba stanowisk:1
Miejsce wykonywania pracy: Pracownia Neurofizjologii Umysłu
Profil zawodowy badacza (R1-R4): R2/R3
Dziedzina nauki: nauk ścisłych i przyrodniczych
Typ i rodzaj konkursu: Sonata Bis NCN grant

Wymagania:

  • stopień doktora nauk biologicznych, psychologii, informatyki, neurokognitywistyki lub równorzędny,
  • doświadczenie w badaniach elektrofizjologicznych u ludzi, zwłaszcza w rejestracjach wewnątrzczaszkowych,
  • umiejętności programowania w MATLABie i/lub Pythonie – sortowanie pojedynczych neuronów (preferowane oprogramowanie Osort), analiza sygnałów, statystyka, uczenie maszynowe,
  • motywacja do prowadzenia badań naukowych (udokumentowana poprzez publikacje, referencje promotora pracy doktorskiej kandydata),
  • znajomość mechanizmów pojedynczych neuronów pamięci operacyjnej u ludzi,
  • doświadczenie w badaniach wewnątrzczaszkowych u ludzi,
  • Stopień naukowy doktora uzyskany nie wcześniej niż 7 lat temu. Okres 7 lat może zostać przedłużony o czas określony w regulaminie NCN,
  • Dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

Opis projektu:

Za każdym razem, gdy myślimy, podejmujemy decyzję, dodajemy cyfry w umyśle, a nawet gdy wpisujemy nowy numer telefonu do naszych smartfonów, używamy zdolności poznawczej zwanej pamięcią roboczą. Pamięć robocza to zdolność do przechowywania i manipulowania małym fragmentem informacji w naszych umysłach. Nasza inteligencja opiera się na tym "podłożu myślowym". Zaskakująco niewiele wiemy, jak nasze sieci neuronalne wewnątrz naszych mózgów ludzkich to realizują. Wynika to z faktu, że bezpośrednie rejestracje neuronów w ludzkim mózgu są bardzo trudne. Jest to możliwe tylko podczas leczenia różnych chorób, gdy musimy wprowadzić elektrodę do mózgu człowieka ze względów klinicznych. Projekt wykorzysta unikalną możliwość bezpośredniego rejestrowania aktywności ludzkich neuronów podczas procedury wszczepienia elektrody do głębokiej stymulacji mózgu, aby pomóc ludziom z różnymi schorzeniami. Będziemy rejestrować aktywność neuronalną bezpośrednio z kory przedczołowej, w obszaru grzbietowo-bocznego (ang. dorsolateral prefrontal cotex), oraz z jądra znajdującego się głęboko w mózgu, zwanego istotą czarną (ang. substantia nigra). Obie te obszary odgrywają kluczową rolę w pamięci roboczej. Ten projekt po raz pierwszy scharakteryzuje aktywność neuronów w tych obszarach, gdy badani wykonują zadania wykorzystujące pamięć roboczą.

Cel:

W projekcie planujemy przetestować hipotezę dotyczącą reprezentacji informacji aktualnie przechowywanych w naszych umysłach - myśli - przez aktywność określonych komórek, które również reagują, gdy widzimy daną koncepcję. Pokazano, że ten mechanizm obserwuje się u zwierząt, ale nie wiemy, czy podobne zjawisko obserwuje się również w ludzkim mózgu. Ponadto planujemy zbadać również funkcję dopaminy jako neuromodulatora w pamięci roboczej. Uważa się, że dopamina może działać jako mechanizm filtrujący, chroniąc zawartość pamięci roboczej przed rozproszeniem. Istota czarna jest kluczowym jądrem produkującym dopaminę w mózgu. Podczas badań będziemy rejestrować aktywność z tego jądra i prosić badanych o zapamiętanie obrazów na kilka sekund podczas, których napotykają zakłócenia. Dodatkowo, użyjemy słabego bodźca elektrycznego, aby sprawdzić, czy zakłócenie lokalnej aktywności komórek dopaminergicznych wpłynie na naszą zdolność do radzenia sobie z zakłóceniami. Wreszcie, sprawdzimy również, jaka jest zależność między aktywnością neuronów a oscylacją mózgu podczas pamięci roboczej. Oscylacje mózgowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech aktywności elektrycznej mózgu, ale związek między aktywnością neuronów a trwającą oscylacją nie jest dobrze zrozumiany. Wyniki tego projektu dadzą nam o wiele lepsze zrozumienie mechanizmów neuronalnych wspierających pamięć roboczą. Będą one inspiracją dla nowych pomysłów na leczenie wielu chorób neurologicznych i psychiatrycznych, takich jak ADHD, schizofrenia czy depresja, ponieważ charakteryzują się one zaburzeniami pamięci roboczej oraz nieprawidłowościami w obszarze przedczołowym kory bocznej i układzie dopaminergicznym.

Zakres zadań na stanowisku:

  • planowanie i przeprowadzanie prac eksperymentalnych (badania prowadzone podczas monitorowania padaczki),
  • przetwarzanie i analiza danych (analiza elektrofizjologicznego sygnału wewnątrzczaszkowego),
  • zarządzanie danymi, przygotowanie manuskryptów,
  • nadzór nad doktorantami.

Warunki zatrudnienia:

  • umowa o pracę na pełny etat w najwyżej ocenianym instytucie badawczym w Polsce
  • dostęp do nowoczesnego sprzętu oraz wsparcia ze strony doświadczonych badaczy
  • możliwość szeroko zakrojonych współprac interdyscyplinarnych w ramach zespołu i w Instytucie, a także międzynarodowych współprac z akademiami
  • zatrudnienie na pełny etat
  • czas trwania umowy: 2 lata
  • rozpoczęcie pracy: czerwiec 2024 roku

Procedura i termin przyjmowania zgłoszeń:

Forma składania ofert: elektronicznie na adres: postdoc@nencki.edu.pl z dopiskiem „JK postdocdo dnia: 09.05.2024 r.

Wymagane dokumenty:

  • CV,
  • list motywacyjny,
  • 2 listy referencyjne,
  • kopię dyplomu (lub jego ekwiwalent)
  • informacje kontaktowe, zawierające adres e-mail oraz numer telefonu
  • oświadczenie kandydata, że nie będzie pobierał wynagrodzenia z innych projektów finansowanych przez Narodowego Centrum Nauki.
  • oświadczenie, że kandydat nie podejmie innej pracy w okresie zatrudnienia w projekcie.

Dane kontaktowe: Jan Kamiński j.kaminski@nencki.du.pl

Link do strony internetowej Pracowni:

Prosimy o zamieszczenie w cv następującej klauzuli:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu rekrutacyjnym przez Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
z siedzibą w Warszawie przy ulicy Pasteura 3 (administrator danych), na potrzeby rekrutacji na stanowisko określone w ogłoszeniu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE w ramach realizacji obowiązku prawnego ciążącego na administratorze danych (art.6 ust.1 lit. a ) oraz ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U.2018 poz.1000).

Klauzula Informacyjna:

Administratorem danych osobowych jest Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN z siedzibą w Warszawie przy ulicy Pasteura 3.

Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych: iod@nencki.edu.pl

Dane osobowe zawarte w cv, zbierane są i będą przetwarzane wyłącznie w celu rekrutacji na stanowisko określone w ogłoszeniu, prowadzonej przez Instytut Biologii Doświadczalnej
im. M. Nenckiego PAN.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych,  jest dobrowolne, ale konieczne do wzięcia udziału w rekrutacji. Oświadczam, że zostałem/am, poinformowany/a, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Dane osobowe zbierane w celu realizacji procesu rekrutacji będą przetwarzane przez okres niezbędny do organizacji i zakończenia procesu rekrutacji oraz rozpatrzenia ewentualnej reklamacji, jednak nie dłużej niż na czas określony w regulaminie projektu.

Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego.

Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych dotyczących swojej osoby, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
a także prawo sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Data publikacji
6 maja 2024