Kongres BIO 2014 w Warszawie

W dniach 9-12 września 2014 r. odbył się w Warszawie wspólny Kongres BIO 2014, zorganizowany przez cztery Polskie Towarzystwa Naukowe: Biochemiczne, Biologii Komórki, Biofizyczne i Bioinformatyczne. Miejscem obrad był Uniwersytet Warszawski. Było to pierwsze w Polsce tak duże forum bionauk. Formuła ta okazała się niezwykle skuteczna, a wspólne spotkanie posłużyło integracji środowisk naukowych i ułatwiło interdyscyplinarną współpracę.

W Kongresie BIO 2014 wzięło udział około 800 naukowców i ponad 100 przedstawicieli firm działających w różnych dziedzinach nauk biologicznych. Językiem kongresu był język angielski.

Liczba zgłoszonych abstraktów i zainteresowanie wystawców przekroczyło najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Wykłady plenarne wygłosili profesorowie: John Gurdon (laureat Nagrody Nobla z 2012 roku), Ewan Birney (Zastępca Dyrektora EMBL-EBI), Graziella Pellegrini (Dyrektor Programu Terapii Komórkowej, Centre for Regenerative Medicine of the University of Modena) i dr Benedykt Władyka (laureat nagrody im. Jakuba Karola Parnasa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego dla najlepszej pracy doświadczalnej w dziedzinie biochemii opublikowanej przez polski zespół w 2013 roku).

Ponadto, prezentacje wygłosiło 170 prelegentów, w tym 71 wybitnych, zaproszonych wykładowców pochodzących z Polski, z 12 krajów europejskich oraz z USA. Program naukowy Kongresu składał się z 15 głównych sesji, sympozjum "EMBO i Polska", a także trzech sesji satelitarnych: "Nauka i Biznes", "Kobiety w nauce" oraz "Nauka i społeczeństwo" - sesji popularno-naukowej otwartej dla szerokiej publiczności. Sesje plakatowe, warsztaty tematyczne i wystawy sprzętu, to kolejny ważny element spotkania.  

Kongres BIO 2014 został bardzo wysoko oceniony przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nauki i samych uczestników.

Udział Instytutu Nenckiego w Kongresie był znaczący. Przewodniczącą komitetów naukowego i organizacyjnego była prof. Urszula Wojda, a wice-przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego, dr Agnieszka Strzelecka-Kiliszek. Członkami obu komitetów, a także wolontariuszami aktywnie działającymi przy organizacji byli liczni pracownicy Instytutu. Sesjom naukowym przewodniczyli m.in.: "Bioenergetyka" (Adam Szewczyk, Jerzy Duszyński, Lech Wojtczak), "Neurobiologia komórkowa" (Witold Konopka), "Rozwój i starzenie się" (Ewa Sikora), "Zaburzenia Metaboliczne: zewnętrzna i wewnętrzna sygnalizaca"(Agnieszka Dobrzyń, Dorota Włoga). Organizatorem specjalnego sympozjum "EMBO i Polska" był Leszek Kaczmarek, sesji "Nauka i społeczeństwo" Agnieszka Dobrzyń i Halina Waś, a Adam Ciuk przewodniczył sesji satelitarnej "Nauka i biznes".

Wszystkie sesje spotkały się z doskonałym przyjęciem i przyczyniły się do wielkiego sukcesu Kongresu BIO 2014. Ponadto, podczas walnego zgromadzenia Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Prof. Adam Szewczyk, dyrektor Instytutu Nenckiego, został wybrany Wiceprezesem PTBioch.

Wręczono także nagrody:

- dr Monika Kusio-Kobiałka otrzymała nagrodę im. Witolda Drabikowskiego PTBioch oraz firmy Merck Millipore za najlepszą pracę doktorską z dziedziny biochemii obronioną w Polsce w 2013 r. (promotorzy: dr hab. Katarzyna Piwocka i prof. Ewa Sikora),

- Piotr Sunderland, doktorant z pracowni prof. Ewy Sikory, został wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Biologii Komórki i firmę Bentley Polska na najlepszy plakat prezentowany podczas Kongresu BIO 2014.

Gratulacje!

Data publikacji
6 października 2014