Pracowni Psychofizjologii (kierownik prof. A. Grabowską)
– dr Małgorzata Gut,
– Anna Szabuńko (stażystka, studentka psychologii UW).
Pracowni Neuropsychologii (kierownik prof. E. Szeląg)
– mgr Monika Lewandowska,
– mgr Aneta Szymaszek,
– mgr Justyna Mędygrał.
Uczestnicy pokazów badali swój czas reakcji podczas oceniania bodźców emocjonalnie pozytywnych i negatywnych. Zapoznawali się z narzędziami stosowanymi do badania percepcji emocji wyrażanych w twarzach oraz poznawali neurobiolgiczne podłoże i metody badania emocji (plakaty). Sprawdzali także swoje możliwości w zakresie zdolności werbalnych oraz wzrokowo-przestrzennych, poddając się różnorodnym testom. O różnicach płciowych w budowie i funkcjonowaniu mózgu dowiadywali się z prezentowanych plakatów (ogromne zainteresowanie). Przedstawiono zwiedzającym także zeszłoroczne testy i plakaty dotyczące neurobiologicznego podłoża leworęczności oraz oceny ile trwają 3 sekundy, które w 2007 r. cieszyły się bardzo dużym powodzeniem.
Osoby prowadzące przygotowały, jak zwykle, wiele materiałów pomocniczych, które goście stoiska zabierali ze sobą.
Przeprowadzone pokazy oraz badania testowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i oceniane zostały bardzo wysoko przez publiczność licznie odwiedzającą nasz namiot.
Stanowisko IBD przedstawione zostało także w czasie transmisji radiowej na żywo (Program I Polskiego Radia). Reporterka rozmawiała z przedstawicielkami obu Pracowni, a także z obecnymi w namiocie gośćmi, pytając ich o opinie i oceny tego co zaprezentował IBD. Podobna, aczkolwiek bez udziału zwiedzających, sesja została przygotowana także przez Radio Euro (dawniej Radio BIS).
14 czerwca, do cyklicznej audycji Krzysztofa Michalskiego „Wieczór odkrywców – cudowny świat nauki” (godz. 20.07-20.40), zaproszona została Małgorzata Gut, która mówiła o tajemnicach mózgu.
Po raz pierwszy „internetowi słuchacze” radia (www.polskieradio.pl/piknik) mogli obserwować, podczas 9-godzinnej transmisji na żywo, to co działo się Na Rynku Nowego Miasta i na Podzamczu.
Na tej samej stronie, wśród dostępnych tam linków, znajduje się hasło „Pokazy w namiotach”, zawierające informacje szczegółowe o przygotowanych prezentacjach, a także adresy stron internetowych instytucji, czyli w naszym przypadku http://www.nencki.gov.pl
Bez wątpienia, pozwoli to przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców Instytut Nenckiego, zagadnienia badawcze i możliwości edukacyjne (studium doktoranckie).
Wszyscy uczestnicy 12. Pikniku, organizatorzy, prowadzący i oczywiście goście, obiecywali sobie spotkanie za rok. Jestem pewna, że IBD na nim nie zabraknie.