Wydarzenia
Wykład Fundacji Nenckiego

Wykład dr Agnieszki Dębskiej pt.: „Śladami mózgowego podłoża dysleksji i dysortografii” odbędzie się 28 lutego 2024 r. o godz. 16:00 w Sali Konferencyjnej Centrum Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

 

Streszczenie:

Jak zmienia się nasz mózg kiedy uczymy się czytać i pisać? Czy rozwój mózgu dzieci, które mają problemy z czytaniem i pisaniem różni się od rozwoju mózgu typowo czytających dzieci? Naukowcy od lat próbują odpowiedzieć na te pytania używając różnorodnych technik neuroobrazowania. W czasie wykładu streszczę badania naszego zespołu, który od 10 lat bada dzieci w wieku szkolnym od momentu kiedy zaczynają uczyć się czytać do momentu kiedy możliwa jest diagnoza dysleksji i dysortografii. Przybliżę charakterystykę badań podłużnych, badań z udziałem dzieci i badań z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Opowiem też o diagnozie dysleksji i dysortografii a także o tym dlaczego problemy z nauką czytania nie u wszystkich wynikają z tych samych przyczyn.

Dr Agnieszka Dębska jest absolwentką filozofii i psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2016 roku pracuje w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Zajmuje się badaniem typowego rozwoju czytania i pisania a także nietypowego rozwoju tych zdolności w postaci dysleksji i dysortografii w ramach grantów badawczych Narodowego Centrum Nauki. Interesuje się mózgowym podłożem przetwarzania języka. W swoich badaniach używa funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.  Współpracuje z naukowcami z Austrii, USA, Wielkiej Brytanii i Francji. Jest laureatką Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, Programu im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców Ministra Edukacji i Nauki.

Data publikacji
20 lutego 2024
Data wydarzenia
2024-02-28
Rozpoczęcie
16:00
Zakończenie
17:00
Miejsce
Nencki Institute