Aktualności
Wynalazki z Instytutu Nenckiego

Pierwszy wynalazek został opracowany przez panów dr Andrzeja Kubalskiego oraz dr Piotra Koprowskiego i jest innowacyjnym narzędziem do identyfikacji potencjalnych substancji antybakteryjnych.
Przedmiotem wynalazku jest wysokowydajna przesiewowa technika selekcji związków, które aktywują lub inhibują bakteryjne kanały błonowe. W przeciwieństwie do standartowych metod przesiewowych polegających na detekcji inhibicji wzrostu bakterii, metoda będąca przedmiotem wynalazku oparta jest na poszukiwaniu związków indukujących wzrost specjalnych szczepów bakterii E. coli.

Drugi wynalazek został opracowany przez panią prof. dr hab. Elżbietę Szeląg oraz dr Anetę Szymaszek i jest specjalnym urządzeniem i sposobem do stymulacji funkcjonowania umysłowego dziecka lub osoby dorosłej.
Wynalazek może w szczególności mieć zastosowanie w celach terapeutycznych, takich jak np. leczenie afazji poudarowej, opóźnionego rozwoju mowy, dysleksji, usprawnianie funkcjonowania umysłowego ludzi w podeszłym wieku, a także w różnorodnych celach poza terapeutycznych, np. jako pomoc w nauce języków obcych, nauce czytania i pisania, usprawnianiu pamięci oraz czujności, koncentracji i podzielności uwagi, itp.

Zachęcamy naukowców chcących dowiedzieć się więcej o możliwości opatentowania swoich wyników do zapoznania się ze stroną Platformy Innowacyjnej Instytutu Nenckiego.

Firmy i instytucje zainteresowane nawiązaniem współpracy w celu wdrożenia tych wynalazków proszone są o kontakt z Biurem Współpracy Międzynarodowej i Zarządzania Projektami Instytutu Nenckiego.

Data publikacji
22 lipca 2010