W dniach 14–15 października 2025 r., w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, odbyło się wyjątkowe wydarzenie łączące uroczystą inaugurację dwóch projektów: BRAINCITY MAB FENG oraz EMERALD - realizowanego w ramach Zadania specjalnego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. "Zwiększenie polskiej obecności w EMBL i EMBC, w szczególności utworzenie w Polsce, w Instytucie Nenckiego PAN, nowej siedziby EMBL” - z międzynarodowym sympozjum NENCKI - BRAINCITY - DANDRITE.
Po części oficjalnej, prezentującej cele i założenia obydwu projektów, uczestnicy mieli okazję odwiedzić wybrane laboratoria BRAINCITY i Instytutu Nenckiego, a następnie rozpoczęła się część naukowa, obejmująca sesje wykładowe z udziałem wybitnych naukowców z Instytutu Nenckiego, EMBL, DANDRITE i BRAINCITY.
Drugi dzień sympozjum poświęcony był dalszym prezentacjom naukowym i dyskusjom tematycznym, które sprzyjały wymianie doświadczeń i nawiązywaniu nowych kontaktów badawczych.
Projekty BRAINCITY MAB FENG oraz EMERALD reprezentują dwa ważne kierunki działań Instytutu Nenckiego PAN, wspierające rozwój badań i infrastruktury naukowej Instytutu.
Wspólna inicjatywa Instytutu Nenckiego, BRAINCITY, EMBL i DANDRITE to ważny krok w kierunku umacniania międzynarodowej sieci współpracy. Wydarzenie stanowiło również unikalną okazję do zaprezentowania wyjątkowej współpracy międzysektorowej: nauki, administracji i instytucji międzynarodowych.
Serdeczne dziękujemy wszystkim uczestnikom i partnerom wydarzenia za aktywny udział, inspirujące dyskusje oraz zaangażowanie.
Projekt BRAINCITY jest realizowany w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (2 Priorytet Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 (FENG)). Umowa o dofinansowanie nr FENG.02.01-IP.05-0010/24
Projekt EMERALD jest wspierany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej w ramach grantu nr MNiSW/2024/DWM/272