Aktualności
Obchody 100-lecia Instytutu Nenckiego

15. i 16. Listopada świętowaliśmy 100-lecie Instytutu Nenckiego. Z tej okazji odbyła się uroczysta Konferencja Jubileuszu Stulecia Instytutu Nenckiego. Obchody 100-lecia rozpoczęły się od wręczenia przez pana ministra Sebastiana Skuzę, podsekretarza stanu MNiSW, oraz Prezesa PAN, prof. Jerzego Duszyńskiego, pracownikom Instytutu Nenckiego odznaczeń państwowych - Krzyży Zasługi, Medali za Długoletnią Służbę oraz Medali Komisji Edukacji Narodowej.

Zgromadzonych gości przywitała Dyrektor Instytutu prof. Agnieszka Dobrzyń oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego prof. Andrzej Wróbel. Następnie dyrektorzy zaprzyjaźnionych Instytutów i Instytucji przekazali na ręce pani Dyrektor życzenia i gratulacje z okazji 100-lecia Instytutu Nenckiego, za które serdecznie dziękujemy. W czasie Konferencji zaprezentowane zostały największe osiągnięcia pracowników i doktorantów Instytutu, a także jego wychowanków, którzy pracują obecnie w innych jednostkach naukowych w kraju i za granicą. Przedstawione i przypomniane zostały również sylwetki wybitnych naukowców pracujących w Instytucie Nenckiego, którzy poprzez kształcenie młodych pokoleń uczonych zapoczątkowali nowe kierunki badań, często kontynuowane do dziś. Jubileusz 100-lecia Instytutu uświetnił koncert w wykonaniu podopiecznych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Uczestnicy obchodów, w ramach akcji „Instytut otwarty”, mieli możliwość odwiedzenia laboratoriów Instytutu oraz obejrzenia szeregu wystaw i projekcji filmowych.

Obchody 100-lecia zgromadziły ponad 400 osób, które uczestniczyły naukowej części Konferencji oraz w spotkaniach wspomnieniowych i integracyjnych, w czasie których nie zabrakło wspomnień i wzruszeń. Mogliśmy podziwiać kolekcję białych kruków Instytutu Nenckiego oraz w ramach 'Kuchni świata' skosztować wyśmienitych potraw przygotowanych przez pracowników i doktorantów. Zamknęliśmy także kapsułę czasu, która zostanie otwarta dopiero za 50 lat, a która zawiera materiały o Instytucie oraz listy do przyszłego kierownictwa i doktorantów Instytutu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tych szczególnych dla nas dniach!

Data publikacji
21 listopada 2018