Strategiczne partnerstwo między Instytutem Nenckiego i IOCB Czeskiej Akademii Nauk

17 października 2022 r. dyrektor Instytutu Nenckiego, prof. Agnieszka Dobrzyń oraz dyrektor Instytutu Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk, prof. Jan Konvalinka, podpisali porozumienie o strategicznej współpracy naukowej.

Nawiązanie partnerstwa między instytutami połączy badaczy o zróżnicowanym doświadczeniu naukowym i odmiennych perspektywach oraz wzmocni wykorzystanie interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywania złożonych problemów biomedycznych. Będzie również stymulować badania translacyjne i transfer osiągnięć naukowych do praktyki klinicznej.

"Instytut Nenckiego jest jedną z czołowych polskich instytucji naukowych, prowadzącą badania na najwyższym poziomie naukowym, które doskonale wpisują się w nasze projekty, zwłaszcza w zakresie rozwoju nowych terapii" - mówi prof. Jan Konwalinka. "Ta współpraca ma dla nas strategiczne znaczenie i jestem bardzo ciekawy, jakie niespodzianki przyniesie. Będzie ona również bardzo pożyteczna dla naszych studentów i młodych naukowców, którzy będą mogli spotkać się z kolegami z Instytutu Nenckiego i wymienić doświadczeniami."

"Instytut Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk, w którym pracują naukowcy światowej klasy, odnosi duże sukcesy w transferze technologii i jest dla nas, jak i dla wielu innych europejskich jednostek badawczych, wzorcem w zakresie innowacyjnych badań translacyjnych" - mówi prof. Agnieszka Dobrzyń. "Jestem przekonana, że ścisła współpraca między naszymi instytutami zaowocuje znakomitymi odkryciami i wynalazkami w dziedzinie biomedycyny, które przyczynią się do poprawy stanu zdrowia społeczeństwa".

Współpraca pomiędzy Instytutem Nenckiego i Instytutem Chemii Organicznej i Biochemii będzie koncentrować się na wspólnych projektach badawczych, zwłaszcza dużych projektach dotyczących infrastruktury badawczej, oraz na współpracy i wymianie informacji w zakresie badań translacyjnych. Skupi się również na szkoleniu i kształceniu doktorantów oraz wymianie dobrych praktyk, np. w zakresie funkcjonowania pracowni usługowych, public relations i promocji nauki.

25 listopada 2022