Publikacja z Instytutu Nenckiego wyróżniona w Konkursie PTBUN im. Jerzego Konorskiego

Publikacja naukowców z Instytutu Nenckiego autorstwa Roszkowska M, Krysiak A, Majchrowicz L, Nader K, Beroun A, Michaluk P, Pekala M, Jaworski J, Kondrakiewicz L, Puścian A, Knapska E, Kaczmarek L, Kalita K., opublikowana w Cellular and Molecular Life Sciences, otrzymała honorowe wyróżnienie, przyznawane przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego.

W artykule zatytułowanym "SRF depletion in early life contributes to social interaction deficits in adulthood" autorzy odkryli nową rolę czynnika transkrypcyjnego SRF w kontroli zachowań społecznych u myszy. Naukowcy wykazali długoterminowy związek między nieprawidłową ekspresją genów w trakcie wczesnego rozwoju mózgu a późniejszymi deficytami w interakcjach społecznych w wieku dorosłym.

Roszkowska i Krysiak i wsp. wykazali, że delecja SRF w neuronach przodomózgowia myszy tuż po urodzeniu wpływa na dojrzewanie kolców dendrytycznych. Usunięcie SRF zaburzyło strukturalne i funkcjonalne właściwości synaps pobudzających, co w konsekwencji zmieniło zachowania społeczne u myszy pozbawionych SRF. Praca ta może pomóc w zrozumieniu złożonych mechanizmów leżących u podstaw chorób neurorozwojowych.

1 września 2023