5 Międzynarodowe Sympozjum “Mechanizmy zachowań zwierząt oraz możliwości ich modelowania”

W dniu 26 maja 2017 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyło się 5 Międzynarodowe Sympozjum „Mechanizmy zachowań zwierząt oraz możliwości ich modelowania”. Sympozjum zostało zorganizowane przez kilka instytucji naukowych mających siedziby we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie:

Katedrę Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich oraz Zakład Immunologii i Prewencji Weterynaryjnej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Polskie Towarzystwo Etologiczne, Dolnośląską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną i Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) Polska. W Sympozjum wzięło udział 149 uczestników z Polski, Czech, Węgier i Francji. W tej edycji Sympozjum główny nacisk został położony na zachowanie psa domowego. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Najważniejsze osiągnięcia klasycznych polskich badań nad zachowaniami psów i ich uwarunkowaniami przyczynowymi” wygłosiła  Ewa J. Godzińska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Przedstawiła krótki zarys historii Instytutu Nenckiego w związku z jubileuszem stulecia jego istnienia i przedyskutowała główne osiągnięcia naukowe badaczy z tego Instytutu prowadzących prace doświadczalne dotyczące zachowań psów i neurobiologicznych mechanizmów leżących u ich podłoża. Szczególną uwagę poświęciła doświadczeniom i teoretycznym ideom Jerzego Konorskiego i członków jego szkoły badawczej, w tym zwłaszcza Elżbiety Fonberg, Ewy Kostarczyk, Wacławy Ławickiej i Danuty Kowalskiej. Omówiła też główne wyniki badań Piotra Kordy, etologa z Instytutu Nenckiego, który badał różne aspekty zachowania macierzyńskiego suk. Przedyskutowała też w zarysie główne zagadnienia badane przez innych badaczy z Zakładu Neurofizjologii Instytutu Nenckiego, którzy w sposób systematyczny lub sporadyczny uczestniczyli w doświadczeniach badających zachowanie i neurobiologię psów, a także najważniejsze osiągnięcia kilku innych polskich badaczy tych zagadnień. Cztery dalsze wykłady plenarne zostały wygłoszone przez trójkę badaczek z Budapesztu (Węgry). Marta Gácsi (Comparative Ethology Research Group, Eötvös Loránd University, Budapest) wygłosiła dwa wykłady zatytułowane „Dominować czy prowadzić? Etologiczne podejście do zagadnienia hierarchii u psów i wilków” oraz „Przywiązanie/zależność u psów – klucz do zrozumienia wyjątkowości tego gatunku”. Dwie badaczki z Institute of Cognitive Neuroscience and Psychology (Węgierska Akademia Nauk), Anna Kis and Borbála Turcsán, wygłosiły wykłady zatytułowane, odpowiednio, „Oksytocyna jako modulator zachowań socjalnych psów skierowanych do człowieka” i „Sposoby mierzenia cech indywidualnych – osobowości – u psów”. Szósty wykład plenarny zatytułowany „Wzorce motoryczne i emocje – ewolucyjne podłoże problemów behawioralnych zwierząt towarzyszących.

Studium przypadku” wygłosił Andrzej Kłosiński (COAPE Polska). Program Sympozjum objął również 10 krótkich doniesień ustnych (choć ostatecznie zostało wygłoszonych tylko siedem z nich) i 15 plakatów poświęconych szerokiemu zakresowi zagadnień dotyczących zachowań różnych zwierząt dziko żyjących, udomowionych i laboratoryjnych. Największe zaskoczenie przyniosło jedno z krótkich doniesień ustnych, które, jak się okazało, stanowiło kontrowersyjny quasi-artystyczny happening raczej niż doniesienie naukowe w ścisłym tego słowa znaczeniu.

13 czerwca 2017