Terapie
Nowy peptyd do zastosowania jako stymulator chondrogenezy i lek w terapii uszkodzeń chrząstki
Twórcy: Piotr Mucha, Izabela Załuska, Sylwia Rodziewicz-Motowidło, Piotr Skowron, Michał Pikuła, Adriana Schumacher, Mirosława Cichorek, Anna Wardowska, Milena Deptuła, Arkadiusz Piotrowski, Natalia Filipowicz, Alina Mieczkowska, Piotr Madanecki, Paweł Sachadyn, Artur Czupryn, Łukasz Janus

Przedmiotem wynalazku jest nowy peptyd o działaniu stymulującym chondrogenezę, zwłaszcza poprzez stymulację różnicowania się mezenchymalnych komórek macierzystych tkanki tłuszczowej w chondrocyty i stymulator proliferacji, migracji i chemotaksji komórek macierzystych tkanki tłuszczowej. Przedmiotem wynalazku jest również medyczne zastosowanie peptydu jako leku w terapii uszkodzeń chrząstki jako środka pobudzającego chondrogenezę u ludzi i zastosowanie in vitro jako stymulator chondrogenezy, zwłaszcza środek stymulujący różnicowanie się mezenchymalnych komórek macierzystych tkanki tłuszczowej w chondrocyty. Aplikacja dostawowa tego wynalazku może stanowić nowy rodzaj terapii uszkodzeń chrząstki u ludzi.

Instytut Nenckiego jest współzgłaszającym wraz z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, MedVentures Sp. z o.o., Pro Science Sp. z o.o. Liderem oraz koordynatorem procesów ochrony własności intelektualnej i pozyskania partnera do komercjalizacji wynalazku jest Uniwersytet Gdański.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z Biurem Transferu Technologii.

Numer zgłoszenia:
P.431237 (21.09.2019)